Wizyta Dyrektora Departamentu Współpracy Narodowej MEN Pana Sebastiana Kęcieka i Inauguracja Roku Szkolnego w Szkole Polskiej.

 

7 września odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020.

 Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego Kierownik szkoły p. Katarzyna Łękarska powitała wszystkich przybyłych, wśród których znaleźli się znamienici goście: Dyrektor z Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN p. Sebastian Kęciek, Konsul Generalny RP w Londynie p.Mateusz Stąsiek, wicekonsul p.Jolanta Srebrakowska oraz wicekonsul p.Radosław Gromski.

 Na wstępie pan Dyrektor odczytał list Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego skierowany do całej szkolnej społeczności z życzeniami udanego całego roku. Pani Kierownik natomiast poinformowała, między innymi, o zmianie nazwy szkoły. Otóż od 1 września br. wszystkie szkolne punkty konsultacyjne (SPK) zmieniają swoją nazwę na szkoły polskie. Zatem oficjalna nazwa naszej szkoły brzmi:

 

Szkoła Polska imienia Lotników Polskich przy Ambasadzie RP w Londynie

 

Nie mogło w tym dniu zabraknąć akcentu odnoszącego się do rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klasy ósmej przypomnieli, że 80 lat temu dzieciom nie dane było pójść do szkoły a zamiast szkolnego dzwonka usłyszały wycie syren i odgłos zrzucanych z samolotów bomb, na długie lata odebrano im beztroskie dzieciństwo. Oddaliśmy hołd bohaterom tamtych czasów.

 

Kolejnym punktem programu był udział w akcji Narodowe Czytanie 2019. Tym razem Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel. W liście do uczestników akcji Pan Prezydent tak uzasadnił tegoroczny wybór:

 

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

 

Z przyjemnością wysłuchaliśmy fragmentów wybranych nowel, które przeczytali nasi goście: pan konsul M. Stąsiek i p. R. Gromski oraz nauczyciele i uczniowie.

 

Niech nowy rok szkolny przyniesie nam wszystkim : uczniom, rodzicom i nauczycielom wiele sukcesów, radości i przyjemnych wspólnych chwil!