I na drugim końcu świata będę dumny z pochodzenia

Tydzień Polski należy już do tradycji naszej szkoły, dlatego też jest on stałym punktem w szkolnym kalendarzu. Obchody tegorocznego Tygodnia Polskiego miały miejsce w dniach od 5-8 czerwca. Przebiegał on pod hasłem: I na drugim końcu świata będę dummy z pochodzenia.

 Tydzień Polski to impreza, która jest doskonałą okazją do integracji, podtrzymywania ducha narodowego, budzenia dumy z bycia Polakiem, spotkań wielopokoleniowych i promowania polskiej kultury I historii. Wspomaga realizację zadań, jakie stoją przed polską szkołą poza granicami.

Do obchodów Dni Polskich przygotowujemy się bardzo starannie. Cała nasza szkolna społeczność bierze czynny w nich udział. Program zawsze jest bardzo bogaty. Różnorodność atrakcji zadawala nawet najwybredniejszych. Tak też było i w tym roku. Nasi uczniowie wystąpili w programie słowno-muzycznym zatytułowanym Polska i Polacy.

Program był stylizowany na audycję telewizyjną, której goście-uczniowie wcielali się w sylwetki wielkich Polaków, którzy przebywając na emigracji rozsławili imię Polski w świecie. Uczniowie mieli na sobie stroje charakterystyczne dla danego bohatera i przypominali jego życiorys. I tak gościliśmy panią Marię Curie Skłodowską, panią Helenę Modrzejewska, Tadeusza Kosciuszkę, Rudolfa Modrzejewskiego i Pawła Edmunda Strzeleckiego. W związku z Rokiem Moniuszki, został rownież przypomniany jego życiorys, podkreślone jego dokonania. Usłyszeliśmy między innymi w wykonaniu choru szkolnego jeden z najbardziej znanych utworów pt. Uprząśniczka.

W tym roku odwiedzili nas siatkarze IBB Polonii, odbyło się spotkanie z policjantką Moniką Małecką, gościliśmy aktora pana Janusza Guttnera. Kiermasz książki, przysmaki z polskiej kuchni, kiermasz rękodzieła, warsztaty florystyczne, loteria dla dzieci i dorosłych to tylko niektóre z atrakcji Tygodnia Polskiego.

Zaszczycili nas swoją obecnością Pan Ambasador Arkady Rzegocki z Małżonką, Pan Konsul Genralny Mateusz Stąsiek z Żoną Ewą Stąsiek, która zaśpiewała dla nas pieśni ogniskowe. Był również wśród nas Pan Radca Minister Mariusz Gasztoł z Małżonką.