Dzień Polski 2018

Tydzień Polski w bieżącym roku szkolnym przebiegał pod hasłem: "100 lat wolnej Polski". Został on zorganizowany we współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców. Celem tej corocznie organizowanej w naszej szkole imprezy jest promocja polskiej kultury i tradycji za granicą, integracja, poszerzenie wiedzy historcznej w atmosferze wspólnej zabawy.


Zadbaliśmy o różnorodność naszego programu.


Po uroczystym otwarciu spotkania przez p.kierownik Katarzynę Łękarską, najmłodsi uczniowie powitali zgromadzonych, tańcząc poloneza pod kierunkiem p. Joanny Kalisz.
Pieśni patriotyczne usłyszeliśmy nie tylko w wykonaniu naszych uczniów, wspaniale przygotowanych przez p. Katarzynę Knap-Raczyńską oraz p. Aldonę Odolecką-Frencel i p. Joannę Kalisz, ale również w wykonaniu polskich artystów. Mieliśmy wyjątkową okazję wysłuchać koncertu "Z muzyką ku niepodległości" w wykonaniu Pani Joanny Korpieli-Jatkowskiej (sopran) przy akompaniamencie Urszuli Mizi (wiolonczela) oraz Janusza Kohuta (pianino). Po mistrzowsku zaprezentowali nam wiązankę najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które na trwałe zapisały się w pamięci Polaków. Usłyszeliśmy między innymi: "Bogurodzicę", "Warszawiankę" i "Rotę". Pani Józefa Kłos, nauczycielka wiedzy o Polsce wraz z p. Renatą Zotow, nauczycielką języka polskiego, napisały scenariusz do montażu słowno-muzycznego, który zatytułowały "Pociąg do wolności". Pociąg, animowany przez uczniów, wyruszył ze stacji "Zabory" poprzez stację "Niewola", "Wielka Wojna", aż do stacji docelowej, ktorą była "Niepodległość".

Na poszczególnych przystankach, podczas postoju pociągu, narratorzy przypominali wydarzenia historyczne i bohaterów związanych z nimi, uczniowie recytowali wiersze i wykonywali pieśni ilustrujące te wydarzenia. Do pięknych recytacji pomogła przygotować dzieci polonistka - p. Małgorzata Krala.
Całość dopełniała bogata dekoracja z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski oraz specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność flagi i naklejki.
Po zakończeniu części artystycznej nadszedł czas na zabawę. Przygotowaliśmy loterię zarówno dla dzieci, jak i dorosłych,malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, których uwieńczeniem było wykonanie godła Polski metodą wyklejanki z kulek bibułkowych. Urządziliśmy kiermasz polskiej książki, biżuterii, rękodzieła, nie zabrakło przysmaków z polskiej kuchni.


Naszą imprezę uświetnili również polscy inżynierowie ze Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii. Mogliśmy wysłuchać niezwykłego wykładu połączonego z doświadczeniami o magicznej chemii pana Zbyszka Szydło a także poeksperymentować pod okiem fachowców od informatyki czy mikrobiologii.
Kolejnym gościem była p. dr Katarzyna Zechenter - specjalistka od dwujęzyczności, autorka książek o tej tematyce. Rodzice z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu, a także praktycznych porad, jak zachęcać dzieci do bycia dwujęzycznym.


Corocznie zapraszamy całe rodziny wraz z ich przyjaciółmi z różnych krajów i kręgów kulturowych, okolicznych mieszkańców sąsiadujących z naszą szkołą, przedstawicieli polskich ośrodków kulturalnych w Londynie, przedstawicieli Ambasady i Konsulatu RP w Londynie. W tym roku również nie zabrakło tych znamienitych gości z Panem Ambasadorem RP w Londynie, Arkadym Rzegockim i jego małżonką, Jolantą Rzegocką, na czele.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć