Mówiąc inaczej

10 lutego 2018 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, gościliśmy w szkole panią Paulinę Mikułę, polonistkę, która z pasji do języka polskiego stworzyła blog inernetowy pt. „Mówiąc inaczej”. Celem tego programu jest propagowanie poprawnej polszczyzny oraz tłumaczenie jej zawiłości zarówno gramatycznych jak i ortograficznych w sposób zabawny, lekki i bez szkolnej rutyny.


Pod hasłem „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą”, p. Paulina dała nam wykład o tym, skąd wzięła się jej pasja, jak powstał blog i oczywiście nie zabrakło językowych ciekawostek i objaśnień typu, dlaczego tak a nie inaczej. Dowiedzieliśmy się, na przykład, skąd się wzięło powiedzenie samotny jak palec, przecież palców jest aż pięć u jednej ręki. Odpowiedź wcale nie jest taka prosta, otóż kiedyś palcem nazywano tylko kciuk, stąd ten jeden palec w porównaniu. Pani Mikuła ma sporą wiedzę, którą potrafi się dzielić, dlatego pewnie nasi uczniowie słuchali jej z dużym zaangażowaniem.


Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami i autografami a szkolna biblioteka wzbogaciła się o książkę - poradnik językowy autorstwa naszego gościa pt. „Mówiąc inaczej”.