Goście ze Słowacji

W ramach organizowanych już od szeregu lat spotkań z poezją gościliśmy w naszej szkole, poznanych na Festiwalu Poezji Słowiańskiej, pisarzy ze Słowacji: Panią Zuzanę Kuglerovą i Pana Ondreja Kalamara. Towarzyszył im zaprzyjaźniony z nami Pan Aleksy Wróbel.

Spotkanie składało się z 2 części. W pierwszej goście zapoznali nauczycieli ze swoją twórczością oraz działalnością społeczną jaką prowadzą w swoim kraju. Następnie w drugiej części spotkania uczniowie wysłuchali aforyzmów autorstwa Pana Ondreja Kalamara. Pomimo, że pisarz odczytywał je w swoim ojczystym języku, uczniowie nie mieli większych problemów z ich zrozumieniem. Tłumaczenie utworów z języka słowackiego na polski miało dla dzieci nie tylko wartość poznawczą i kulturową. Było również okazją do ćwiczeń językowych i świetnej zabawy. Pani Zuzana Kuglerowa polecala natomiast dzieciom legendy słowackie, które umieściła w jednej ze swoich książek.

Spotkanie przebiegło w wyjątkowo serdecznej i przyjaznej atmosferze. Na koniec pisarze ofiarowali szkolnej bibliotece kilka egzemplarzy swoich książek.